Vuoden ulkosuomalainen 2017 -tunnustuksen Suomi-koulujen puolesta Firenzen Suomi-koulun opettaja, Firenzen Suomi-Seuran puheenjohtaja Katia Brunetto. Kuva: Matti Porre/Tasavallan presidentin kanslia
Suomi-Seura ry:n johtokunta on myöntänyt Vuoden ulkosuomalainen -tunnustuksen 2017 maailmalla toimiville Suomi-kouluille. Tunnustuksen jakoi tasavallan presidentin puoliso Jenni Haukio Kultarannassa 15.6.  Samassa yhteydessä ulkosuomalaisparlamentin edustajia tapasi presidentti Sauli Niinistön.
Suomi-kouluja on noin 140 (40 maassa) ja niissä opiskelee yli 4 000 ulkosuomalaislastan ja –nuorta. Suomi-Seura on valinnut vuodesta 1993 lähtien Vuoden ulkosuomalaisen.
Ulkosuomalaisparlamentin ja Suomi-Seura ry:n puheenjohtaja Jarmo Virtavirta, Pohjois-Euroopan varapuhemies Seija Sjöstedt, Etelä-Euroopan, Afrikan ja Lähi-idän varapuhemies Katia Brunetto, Yhdysvaltojen ja Latinalaisen Amerikan varapuhemies Satu Mikkola ja Australian ja Aasian varapuhemies Risto Söder. Kuva: Matti Porre/Tasavallan presidentin kanslia