Aiemmat istunnot: 2017

17.6.2017 toisena istuntopäivänä yhteislaulu 100-vuotiaalle SuomelleTuomiokirkon portailla. Kuva: Roman Tikka.

Ulkosuomalaisparlamentin 9. istunto, 16.-17.6.2017

Ulkosuomalaisparlamentin (USP) yhdeksäs täysistunto, samalla sen
20-vuotisjuhlaistunto, kokoontui 16.-17. kesäkuuta 2017 Helsingin yliopiston päärakennuksen juhlasalissa. Ulkosuomalaisten yhteisöjen edustajat työskentelivät ensimmäisenä istuntopäivänä myös valitsemissaan valiokunnassa, muokaten päätöslauselmaehdotuksia täysistunnon käsiteltäviksi.

Ulkosuomalaisyhteisöjen istunnon käsiteltäväksi jättämät Aloitteet ovat vaikuttava tapa osallistua suomalaiseen yhteiskuntaan. Niiden kautta ulkosuomalaisen ääni kuuluu Suomessa. Istunnon 2017 käsiteltäväksi jätettiin 74 aloitetta. Sihteeristön yhdisteltyä samankaltaiset ja taustoitettua ne, istunnon käsiteltäväksi meni 55 päätöslauselmaehdotusta. Lisäksi täysistunto lähetti yhden aloitteen kulttuurivaliokuntaan. Näin istunto hyväksyi 56 päätöslauselmaa.

Istuntoon osallistui 193 ulkosuomalaisyhteisöä, lähettäen yhteensä 260 istunto-osallistujaa: 186 äänivaltaista edustajaa ja 74 virallista tarkkailijaa. Näin juhlaistunnosta tuli USP:n historian kolmanneksi suurin. USP:n historian ensimmäisessä varsinaisessa istunnossa vuonna 1998 ja vuoden 2007 istunnossa oli 267 osallistujaa, mutta vähemmän edustettua yhteisöjä.

Nuorten osallistumista istuntoon kannustettiin eri tavoin. Istunnon pysyviin valiokuntiin kuuluu Nuorisovaliokunta. Korkeintaan 29-vuotiaille istuntoon osallistuville oli tarjolla nuorten matka-apuraha. Toisena täysistuntopäivänä istuntosalissa laskettiin olevan läsnä kuusi alle 30-vuotiasta edustajaa. He saivat raikuvat aplodit, kuten saivat myös ne noin 20 osallistujaa jotka olivat olleet mukana USP:n perustavassa istunnossa vuonna 1997.

Mahdollisuus osallistua istuntoon innosti uusia ulkosuomalaisyhteisöjä ratifioimaan USP:n säännöt eli tulemaan mukaan seuraamaan sen toimintaa. USP:a seuraa nyt 531 ulkosuomalaisyhteisöä 39 maailman maasta. Yhteisöjen istunto-ilmoittautumisten takaraja oli 16.3.2017.

2017_Poytakirja_FI

Istunnon ohjelma

sisältää istunnon asialistan. Siitä käyvät ilmi täysistunto-osuudet ja milloin edustajat jakautuvat ennalta valitsemiinsa valiokuntiin. Ohjelmasta käy ilmi myös edeltävän päivän rikas oheisohjelma. Ohjelma kuului istunto-osallistujien ennakkopostitukseen. Päivitetty ohjelma löytyy aina osallistujien paikalla saamista istuntokansioista: 2017_OHJELMA

Tasavallan presidentti Sauli Niinistö lähetti istuntoon tervehdyksensä ulkosuomalaisille: LIITE1_TP_Tervehdys

Eduskunnan puhemies Maria Lohelan avajaisjuhlapuhe 16.6.2017: LIITE2_Avajaisjuhlapuhe_Lohela

Opetusministeri Sanni Grahn-Laasosen juhlapuhe 17.6.2017: LIITE7_Juhlapuhe_Grahn-Laasonen_

Ulkosuomalaisparlamentin puhemies, Suomi-Seura ry:n johtokunnan puheenjohtaja Jarmo Virmavirran tervehdys: LIITE3_Puhemiehen_tervehdys

Suomi-Seuran toiminnanjohtaja Tina Strandbergin sihteeristön puheenvuoro: LIITE4_Sihteeriston_puhvuoro_Strandberg

Parlamenttisihteerin aloitealustus: LIITE5_ Parlamenttisihteeri_aloitealustus

Toimintaraportti

Toimintaraportti ulkosuomalaisparlamentin sihteeristön ja puhemiehistön toiminnasta kaudella 2015 – 2017 lähetettiin istunto-osallistujille ennen istuntoa ja sisältyi istuntokansioon. RAPORTTI TOIMINTA_2015_17

Aloitteet istuntoon

Määräpäivään mennessä sihteeristöön saapui 74 aloitetta vuoden 2017 istunnon käsiteltäväksi. Oheisessa listassa oleva aloitteen numero on sihteeristön antama saapumisen järjestysnumero. Aloitteelle annettu nimi on aloitteen jättäjän antama nimi. Näiden perässä on kyseisen aloitteen jättäneen yhteisön nimi. Saapuneet aloitteet_2017

Ulkosuomalaisyhteisöillä oli aikaa jättää sihteeristölle aloitteita aina 16.3.2017 asti eli viimeistään kolme kuukautta ennen istuntoa. Aloite on aloitelomakkeelle tai vapaamuotoisesti kirjallisesti kirjoitettu yhteisön ehdotus parlamentti-istunnon päätöslauselmaksi. Aloitteesta käy ilmi aloitteen tekijäyhteisö, aloitteen otsikko, lyhyt ehdotusteksti päätöslauselmaksi ja aloitteen perustelut, kuten aloitteeseen johtaneet tekijät, tavoitteet ja tarkoitus. Mitä aiemmin aloitteet lähetetään sihteeristöön, sitä paremmin ehditään tehdä aloitteen kehittämistä, oikeellisuutta ja viimeistelyä koskeva taustatyö jotta aloite saa istunnossa parhaan mahdollisen käsittelyn.

Aloiteyhteenveto

Sihteeristö yhdisti samankaltaiset aloitteet, jolloin istunnon käsiteltäväksi meni 55 aloitetta. Aloitteisiin lisätään tarvittaessa taustoja ja selvityksiä niiden läpimenon edistämiseksi. Taustoitetut aloitteet eli päätöslauselmaehdotukset jaotellaan samalla valiokunnittain, jolloin ne saavat lopullisen juoksevan numeronsa. Jos aloitteita on vähemmän, voidaan valiokuntia yhdistää, minkä hyväksyy sihteeristön ehdotuksesta parlamentin istunto. Aloiteyhteenveto postitettiin istuntoon ilmoittautuneille osallistujille 16.5.2017 mennessä yhdessä istunnon esityslistan ja toimintaraportin kanssa. Aloiteyhteenvedot istunnoista löytyvät aloitteiden alta TÄSTÄ.

Istuntoa edeltävät oheisohjelmat torstaina 15.6.2017

Ulkosuomalaisparlamentin kaksipäiväisen istunnon (16.-17.6.) ohessa tarjottiin edeltävänä päivänä torstaina 15.6. Suomi 100-juhlavuoden hengessä myös vähemmän perinteistä oheisohjelmaa. Eräs tämän ulkosuomalaisten superviikon huipennus oli illan konsertti Musiikkitalolla, joka juhli kansallista itsenäisyyttä ulkosuomalaisen osaamisen voimin.

15. kesäkuuta kaikille istunto-osallistujille avointa oheisohjelmaa oli tarjolla aamusta alkaen: avajaisjuhlajumalanpalvelus Vanhassakirkossa (klo 10), Senioriseminaari 2 sivua (klo 12 – 15) ja Suomi-kouluseminaari ohjelma 2017, 30.3 (klo 13 – 16.30). Pitkin päivää pidettiin USP:n kahdeksan alueen kiinteästi istuntoon liittyviä istunto-osallistujien Aluekokouksia. Illalla klo 18-20.30 USP:n sihteeristön Suomi-Seura ry:n järjestämään Helsingin Musiikkitalon Suomi 100 Maailmalla-konserttiin myytiin yli 700 pääsylippua oli suurmenestys ja se sai hyvää medianäkyvyyttä.

Näin juhlaistunto nivoutui osaksi ulkosuomalaisten Suomen kansallisen 100-vuotisjuhlavuoden Suomi 100 Maailmalla -ohjelmaa – mikä tuli hyvin esiin istunnon aikana sen juhlapuheissa ja puheenvuoroissa.

Juhlajumalanpalvelus

aloitti 15.6. klo 10.00 päivän kaikille avoimen yhteisen ohjelman. Tällä kertaa paikkana oli Vanhakirkko (Bulevardiin rajoittuvassa Vanhassa kirkkopuistossa, Lönnrotinkatu 6, 00120 Helsinki). Saarnan piti ulkosuomalaisten oma piispa, Espoon piispa Tapio Luoma.

Senioriseminaari Onnellinen suomalainen seniori maailmalla’
15.6. klo 12 – 15, Helsingin Tuomikirkkoseurakunnan seurakuntasali (Bulevardi 16 B, Vanhan kirkkopuiston vieressä, 00120 Helsinki). Järjestävät Kirkon ulkosuomalaistyö, Suomen Merimieskirkko ry, Siirtolaisuusinstituutti ja Suomi-Seura ry.
Suomi-kouluseminaari

15.6. klo 13 – 16.30, Suomalaisen Kirjallisuuden Seura (Hallituskatu 1, Suomi-Seuran talon vieressä, Helsinki). Järjestävät ulkosuomalaisparlamentin Keski-Euroopan alue (USPKE) ja Frankfurtin Suomi-Koulu.

Alueiden kokoukset

Keskiviikko-iltana 14.6. pidettiin yksi ja torstaina 15.6.2017 pidettiin viisi maailman kahdeksan USP-alueen istuntoon valmistavasta aluekokouksesta. Alueet päättävät itse kokousaikansa ja -paikkansa. Ne löytyvät myös kotisivujen osiosta USP-alueesi maailmalla. Aluekokouksessa voi ennakkoilmoittautua eli saada oman istunto-osallistujan kansionsa.

Suomi 100 Maailmalla -KONSERTTI

15.6.2017 klo 18.00 – 20.30
Paikka: Konserttisali, Musiikkitalo, Helsinki: www.musiikkitalo.fi

Suomi 100 Maailmalla -konserttiKonserttiohjelma kolmella kielellä löytyy Musiikkitalon sivuilta TÄSTÄ, jota kautta konserttiliputkin voi ostaa Ticketmasterilta (myös luottokortilla). Konsertissa voi tavata sukulaisia ja ystäviä upeassa illassa!

Ainutlaatuinen konsertti esitteli ulkosuomalaista osaamista ja tarjoaa monipuolisen musiikillisen elämyksen. Konsertissa esiintyivät:
– Uusikuu-yhtye (Iso-Britannia, Saksa) ja Justice in Motion -tanssiteatteri (Iso-Britannia) – www.uusikuu.com / www.justiceinmotion.co.uk
– sopraano Maria Männistö (USA) ja ohjaaja Benjamin Mosse (USA) – www.hamara-twilight.com, www.mariamannisto.com
– huilutaiteilija Ulla Suokko (Peru) – www.ullasuokko.com
– jazzpianisti Karri Luhtala (Italia) – www.karriluhtala.com
– Surunmaa-yhtye (Ruotsi) – Facebook: Surunmaa
– laulajalegenda Eino Grön (USA/Suomi) www.einogron.fi

Valokuvanäyttelyt istunnon aikana yliopiston päärakennuksessa

Valokuvaaja Karoliina Veijo häikäisi istunnon ajan yliopiston juhlasalin vasemmanpuoleisessa lämpiössä esillä olleella valokuvanäyttelyllään Hangosta uuteen maailmaan. Se avasi visuaalisesti uusia polkuja, kerrostaen siirtolaisuuden historiaa ja nykypäivää. Kuvatekstit ovat suomeksi, ruotsiksi ja englanniksi. Veijo oli itse osan aikaa paikalla vastaamassa kysymyksiin.

Veijon tuotantoon voi tutustua vapaasti elokuun alkuun asti Finlandia-talon takaosan pohjakerroksen kahvilassa, Karamzininkadulla: Suomi 100-ohjelmaan kuuluva Sadan vuoden aikahyppy -valokuvanäyttely esitteli legendaarisen kuvaajan I.K. Inhan valokuviin pohjaten Helsinkiä värikylläisesti ennen ja nyt. Finlandia-talon näyttely oli avoinna 4.8.2017 asti. (www.karoliinaveijo.com).

Valokuvanäyttelyssä #stoltsverigefinne (#ylpeäRuotsinsuomalainen) saattoi tutustua ruotsinsuomalaisten nuorten nykypäivään: Ruotsinsuomalaisten Nuorten Liiton (Sverigefinska ungdomsförbundet) poikkeuksellinen valokuvanäyttely #stoltsverigefinne on luotu yhteistyössä Ruotsinsuomalaisten arkiston Nuorten äänet-hankkeen kanssa ja se on osa juhlavuoden Suomi 100-ohjelmaa, tukijoina Institutet för språk och folkminnen ja Suomi-Seura ry.

Helsingin kaupungin vastaanotto istunnon kunniaksi

16. kesäkuuta klo 18 – 19.30, ensimmäisen istuntopäivän iltana, pidettiin parlamentti-istunnon osallistujille ja kutsuvieraille Kaupungintalolla jota isännöi Helsingin uusi pormestari Jan Vapaavuori. Vastaanotolla kuultiin Sibelius-tulkinnoistaan tunnettujen maailmankuulujen sellisti Jussi Makkosen ja pianisti Nazig Azezianin esittämänä mm. erittäin harvinainen sello-pianosovitus Finlandiasta, jonka esitysoikeudet he ovat saaneet Jean Sibeliuksen perikunnalta. (Paikka: Juhlasali, Helsingin kaupungintalo, Pohjoisesplanadi 11-13, 00170 Helsinki. Inva-hissi pääovesta katsoen takavasemmalla).

Flytour Helsingin tarjous istunto-osallistujille

Flytour HelsinkiFlytour Helsinki tarjosi istunto-osallistujille Helsinki Sightseeing -filmin 9,50 €/henkilö, voimassa 14.-18.6.2017.

Why walk when you can fly? Parasta mitä voit tehdä Helsingissä 10 minuutissa.

Osoite: Katajanokanlaituri 2 B (Presidentin linnan ja uuden Allas Seapool-saunan välissä). Lisää tietoa: www.flytourxd.com

Nuorison matka-avustus istuntoon osallistumiseen

Istuntoon tuleville nuorille myönnettiin ylimääräinen matka-avustus. Kaukomailta tulevat korkeintaan 29-vuotiaat voivat saada 500 euron, Pohjoismaista, Baltiasta tai Venäjältä tulevat 100 euron ja muualta Euroopasta tulevat 300 euron matka-avustuksen. Avustusta voi hakea 28.2.2017 asti ja päätöksistä tiedotettiin maaliskuun loppuun mennessä. Edellytyksenä avustuksen saamiselle oli, että nuori edustaa istunnossa ulkosuomalaisjärjestöä. Anomuksen voi tehdä matkustaja tai hänen järjestönsä nimetyn matkustajan puolesta.

Istuntoon ilmoittautuminen

Yhteisöt
Ulkosuomalaisyhteisöt ilmoittautuivat mukaan 16.3.2017 mennessä eli viimeistään kolme kuukautta ennen istuntoa, kutsukirjeen ’Keltaisella lomakkeella’.

Istuntokutsukirje lähti 16.12.2016 mennessä kaikille ulkosuomalaisyhteisöille jotka seuraavat USP:n toimintaa vahvistettuaan eli ratifioituaan sen säännöt. Sittemmin on niiden kokonaismäärä noussut 530 yhteisöön 39 maassa. Yhteisönne ajantasaiset yhteystiedot lähtevät USP:n sihteeristölle kätevästi sähköpostilla: info@usp.fi 

Henkilön ilmoittautuminen
Niiden edustajat ja tarkkailijat ilmoittautuvat mukaan myös henkilökohtaisesti 4.5.2017 mennessä, täyttämällä kutsukirjeen ’Harmaa lomake’. Näin sihteeristö saa tietää tulijoiden nimet, heidän valiokuntansa, seminaari-valintansa ja tulkin tarpeen. Tiedot ovat välttämättömiä, jotta kaikki mahtuvat haluamiinsa valiokuntiin. Yli 500 jäsenen yhteisö saa kaksi edustajaa ja yli 1000 jäsenen yhteisö saa kolme edustajaa. Tarkkailijoiden määrästä ei ole säädetty.