Tietokone ja kahvikuppi

Järjestämme Suomi-koulujen hallintoväelle neljä webinaaria lukuvuoden 2021-22 aikana:

Avustusklinikka

28.9.2021 klo 11 ja 20

Tule kuulemaan viime hetken ohjeet ja vinkit lukuvuoden 2021-22 toiminta-avustushakemuksen täyttämiseen! Suomi-Seuran yhteisökoordinaattori Maarit Hyvärinen vastaa avustuksen hakemiseen ja tiliselvityksiin liittyviin kysymyksiin. ILMOITTAUDU MUKAAN

Suomi-koulun hallinnon digitalisoinnin perusteet

9.11.2021 klo 19-20.30

Webinaarin tavoitteena on esitellä Suomi-koulun hallinnon digitalisoinnin ja pilvipalveluiden käyttöönoton perusteita ja tutustua esimerkkien kautta siirtymistä sähköiseen hallintoon. Mitä käytännön hyötyä digitalisoinnista voi olla Suomi-koululle? Miten välttyä vahingoilta ja sudenkuopilta? Tule mukaan kuulemaan digitalisoinnin ja Googlen pilvipalvelun perusteet käytännönläheisesti esitettyinä sekä keskustelemaan kollegoiden kanssa oman Suomi-koulusi tilanteesta ja tarpeista. Webinaarin myötä saat selkeämmän kuvan muutosprosessin käytännön askeleista ja uudistuksen vaikutuksista Suomi-koulusi hallintoon. Alustaa koulusihteeri Jessica Korpisalo Suomi-koulu DC:N Suomi-koulusta ILMOITTAUDU MUKAAN

Yhdenvertaisuus ja tasa-arvo Suomi-koulussa

18.1.2022 klo 19-21

Olemme moninaisia esimerkiksi sukupuolen, ihonvärin, alkuperän, äidinkielen, katsomuksen, toimintakyvyn, iän, taloudellisen tilanteen ja seksuaalisen suuntautumisen perusteella. Miten kehittää Suomi-kouluun toimintakulttuuria, jossa kaikki tuntisivat kuuluvansa porukkaan omine ominaisuuksineen? Yhdenvertaisuuden ja tasa-arvon teemoihin johdattelee rauhankasvattaja, erityisopettaja Hanna Niittymäki (rauhankasvatusneuvola.fi). Mukana puheenjohtaja Katja Kinnarinen Itä-Lontoon Suomi-koulusta. ILMOITTAUDU MUKAAN

Toimintasuunnitelman ja budjetin laatiminen

5.4.2022 klo 19-20.30

Tule keskustelemaan kanssamme Suomi-koulun lukuvuoden rytmittämisestä ja siitä, miten suunnitella budjetti huomioiden ydintoiminnan ympärille muita tapahtumia. Keskustelua johdattelevat puheenjohtaja Inka Kuusela Frankfurtin Suomi-koulusta ja koulusihteeri Jessica Korpisalo Suomi-koulu DC:sta. ILMOITTAUDU MUKAAN